Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulmalıdır?

1 Nisan 2008 tarihinden beri yalnız maddi hasarın olduğu kazalarda kazaya karışan taraflar aralarında anlaşarak tutanak tutulabilmektedir.Doldurulan tutanaklar ile sürücüler sigorta şirketlerine hasarlarının ödenmesi için gerekli başvuruyu yapabilirler.
Kaza tespit tutanağı maddi hasarın olduğu kazalardan sonra kazaya karışan sürücülerin anlaşması halinde doldurulabilir. Anlaşması konusunu açarsak, kazanın oluş şekli üzerinde sürücülerin ortak bir karar alabilmiş olması durumu diyebiliriz. Tutanak doldurulduktan sonra bütün sürücüler tarafından imzalanmalıdır. Bütün sürücüler ehliyet fotokopisi,ruhsat fotokopisi ve trafik sigortası poliçelerini tutanağa eklemelidir. Kazaya ilişkin bilgiler sigorta şirketleri tarafından Trafik Sigortaları Bilgi Merkezine(TRAMER) gönderilir ve kusur dağılımları bu tutanaklara gore yapılır.
Kaza Tespit Tutanağı Doldurulurken Nerelere Dikkat Etmeliyiz;
Yazıların okunaklı olması gereklidir.
İfadeler net ve tam doğru olmalı.
Kroki özenle çizilmiş olmalı.
Araçların plakaları doğru yazılmalı.
Kazanın yaşandığı yol,mahalle,cadde,sokak gibi bilgiler tam olarak ifade edilmelidir.
İkiden fazla aracın karıştığı trafik kazalarında birden fazla form kullanılabilmektedir. Bu durumda her form tüm sürücüler tarafından imzalanmalıdır. İmzalarınızı formun altındaki boş alana atabilirsiniz. Tek bir aracın yaptığı maddi hasarlı kazalarda kaza tutanağı tutulmaz. Polisin gelmesi beklenir. Sürücülerden birinin alkollü olduğu tespit edilmiş ise kaza tutanağı tutulmaz ve polis ile irtibata geçilir.
Kaza tespit tutanağı doldurulması çok dikkat gerektiren bir işlemdir. Kaza sonrası sinirlerinize hakim olmalısınız. Kazaya karışan diğer sürücüler ile sakin bir şekilde anlaşmalısınız. En önemlisi ise aracınızda muhakkak bir kaza tespit formu bulundurmanız.Mimar Sinan Mah. Küçük Sanayii Sitesi 4. Cad No:4, 19100 Çorum Merkez/Çorum